Jak wybrać pompę ciepła?

Jak wybrać pompę ciepła?

Jak wybrać pompę ciepłaWybór pompy ciepła ma bardzo istotne znaczenie dla komfortu cieplnego budynku. Jeśli zależy nam na cieple bez konieczności dogrzewania obiektu przy pomocy innych źródeł należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła zapewnia nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ale jednocześnie gwarantuje długą żywotność systemu, niskie koszty jego eksploatacji oraz szybszy zwrot z inwestycji.

Pompę ciepła  możemy zainstalować w obiekcie nowo wznoszonym lub modernizowanym. W tym drugim przypadku należy mieć na uwadze zapewnienie optymalnej izolacji cieplnej budynku, dzięki czemu system grzewczy będzie działał jeszcze bardziej efektywnie.

Jak dobrać moc urządzenia?

Właściwy dobór mocy urządzenia nie jest prosty. Wymaga określenia wielu czynników, m.in. takich jak zapotrzebowanie budynku na ciepło. Rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło może się różnić w zależności od przeznaczenia budynku, a także zastosowanych przy jego budowie materiałów i technologii. W przypadku domów pasywnych zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie niższe niż w przypadku domów tradycyjnych, co wiąże się z możliwością instalacji pompy ciepła o niższej mocy.

Co należy wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła?

Zapotrzebowanie nieruchomości na energię cieplną to podstawowy parametr determinujący wybór mocy urządzenia. Na co należy zwrócić uwagę określając jego wartość?

Dane, które określają zapotrzebowanie danego obiektu na ciepło to m.in.:

  • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
  • powierzchnia budynku do ogrzania,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną budynku (rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu/zużycie paliwa),
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców,
  • rodzaj odbiornika ciepła.

Dobór mocy pompy a punkt biwalentny

Nie bez znaczenia dla doboru pompy ciepła jest również punkt biwalentny, a więc temperatura przy której załącza się grzałka. Grzałka włącza się w momencie, kiedy ilość ciepła dostarczanego przez pompę nie jest w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych budynku. Aby tego uniknąć pompę powietrzną dobieramy tak, aby w punkcie biwalentnym, charakterystycznym dla danego regionu pokrywała samodzielnie 100% zapotrzebowania na ciepło. To sprawia, że system jest wydajny i energooszczędny. Możliwość obniżenia punktu biwalentnego pompy jest ściśle związana z jej mocą – im większa moc urządzenia, tym bardziej możemy obniżać temperaturę punktu biwalentnego.