Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

pompa ciepła żywotnośćPompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, któremu nie sposób jest odmówić licznych walorów ekonomicznych i środowiskowych. Inwestorzy doceniają ponadto jej wieloletnią żywotność. Pompa ciepła może bowiem pracować bezawaryjne przez wiele lat, zapewniając ogrzewanie domu, podgrzewanie wody użytkowej, a nawet i możliwość chłodzenia pomieszczeń. Ile lat wytrzymuje pompa ciepła? Co zrobić, by przedłużyć jej funkcjonalność? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Odpowiednie dopasowanie urządzenia, wybór wysokiej jakości pompy ciepła od renomowanego dostawcy, wykorzystane podczas tworzenia instalacji zaawansowane technologie i komponenty, a także profesjonalny montaż – to czynniki, które wpływają na niezawodną pracę przez bardzo długi czas. Zatem, ile lat wytrzymuje pompa ciepła? Gwarancja bezawaryjnego działania, jaką zapewniają producenci, wynosi zazwyczaj 20-25 lat. Warto tu zaznaczyć, że jest to okres minimalny. Niektórzy właściciele deklarują, że właściwie eksploatowane i regularnie serwisowane urządzenia wytrzymują z powodzeniem nawet blisko 40 lat.

Jak dbać o pompę ciepła, by służyła swoją funkcjonalnością jak najdłużej?

To, ile lat wytrzymuje pompa ciepła w dużej mierze zależne jest od sposobu jej użytkowania. Teoretycznie urządzenie to jest bezobsługowe. Kwestia ta nie dotyczy jednak wszystkiego. Za żywotność pompy ciepła odpowiada nie tylko producent, ale też właściciel. Bardzo ważne jest pilnowanie corocznych przeglądów i przeprowadzanie prac konserwacyjnych. Zachowanie systematyczności w tymże zakresie pomoże w utrzymaniu całego układu w dobrym stanie i z pewnością wpłynie na niezawodność jego działania.

Na długotrwałość działania pompy ciepła wpływa również regularne czyszczenie jej parownika. Czynność ta nie należy do skomplikowanych, dlatego wykonać ją można samodzielnie. Prace powinny obejmować przede wszystkim usuwanie kurzu, liści czy źdźbeł trawy z wlotu powietrza i wentylatora jednostki zewnętrznej. Osadzanie się zanieczyszczeń znacznie ogranicza bowiem przepływ powietrza, przez co zmniejsza się wydajność pompy.

Pamiętać należy także o właściwym użytkowaniu poszczególnych komponentów instalacji. Duże znaczenie dla bezawaryjnej pracy pompy ciepła ma sprężarka. To część, która często włącza się i wyłącza w celu uregulowania temperatury w pomieszczeniach. Chcąc wydłużyć jej żywotność, warto zadbać o to, aby okresy między kolejnymi włączeniami były maksymalnie wydłużone.