Czyszczenie klimatyzacji domowej

Czyszczenie klimatyzacji domowej

czyszczenie klimatyzacji domowejNowoczesne klimatyzatory domowe to urządzenia odpowiedzialne nie tylko za chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń, ale też dbanie o jakość powietrza. By były w pełni wydajne i bezpieczne dla domowników, muszą być poddawane regularnemu czyszczeniu. Jak wyczyścić klimatyzację? Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji domowej? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Czyszczenie klimatyzacji w domu – po co, jak często?

Proces chłodzenia wiąże się z produkcją sporej ilości wilgoci, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Mimo tego, że klimatyzatory wyposażone są w specjalne filtry, to przepływające powietrze niesie ze sobą kurz, pyły, pleśnie, zarodniki grzybów i bakterie. Mogą one osadzać się m.in. na łopatkach wentylatora, dlatego należy systematycznie usuwać je poprzez dokładne czyszczenie klimatyzacji domowej.

Zaniedbanie tychże czynności spowoduje, że oddychać będziesz złej jakości powietrzem. Brak regularnego oczyszczania doprowadzić może także do spadku wydajności działania klimatyzatora, a co za tym idzie – wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Serwis obejmujący gruntowne czyszczenie klimatyzacji w domu zaleca się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku. Mycie filtrów powinno odbywać się średnio co trzy miesiące, natomiast przecieranie z kurzu panelu jednostki wewnętrznej – raz w tygodniu.

Jak wyczyścić klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji domowej nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak najlepiej zlecić je fachowcom posiadającym odpowiednie doświadczenie, kwalifikacji, narzędzia i środki czyszczące. Warto pamiętać, że prawidłowy serwis i konserwacja klimatyzatorów wydłuża ich żywotność oraz zmniejsza nawet o połowę ryzyko awarii. A skorzystanie z usług profesjonalistów to gwarancja przeprowadzenia wszelkich prac na najwyższym poziomie.

Proces czyszczenia klimatyzacji w domu składa się z kilku etapów. Do tych podstawowych należą przede wszystkim:

  • czyszczenie i wymiana filtrów,
  • czyszczenie i odgrzybianie parowników i skraplaczy,
  • czyszczenie, mycie i dezynfekcje jednostek wewnętrznych za pomocą środków przeciwgrzybicznych,
  • ocena stanu technicznego instalacji, w tym m.in. sprawdzenie szczelności i drożności poszczególnych podzespołów oraz weryfikacja stanu przewodów i izolacji,
  • sprawdzenie prawidłowości ogólnego działania urządzenia.

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji domowej?

Cena za czyszczenie klimatyzacji domowej zależna jest m.in. od takich czynników jak specyfika instalacji, zakres i stopień skomplikowania przeprowadzanych prac oraz rodzaj użytych środków. Koszt pełnego serwisu waha się zazwyczaj między 200 zł a 350 zł. Jest to wydatek, który zdecydowanie warto ponieść w trosce nie tylko o sprawność działania instalacji, lecz przede wszystkim – własne zdrowie i bezpieczeństwo.