Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Wiele osób, które myślą o montażu klimatyzacji w swoim domu, zastanawia się, jaki jest tak naprawdę koszt takiej inwestycji (w tym również późniejszy serwis klimatyzacji). Sprawdzamy, ile może kosztować montaż klimatyzatora typu split oraz jego utrzymanie.

System klimatyzacji domowej typu split składa się z następujących elementów:

  • jednostki zewnętrznej i wewnętrznej,
  • zasilającej instalacji elektrycznej,
  • połączeń obu jednostek za pomocą rur miedzianych,
  • instalacji odprowadzającej skropliny z jednostki wewnętrznej.

Najdroższym elementem są zwykle jednostki zewnętrzne systemów klimatyzacji – ceny tych urządzeń na rynku różnią się w zależności od producenta, wytrzymałości oraz wydajności urządzenia. Można przyjąć, że jednostka zewnętrzna to koszt w przedziale między 2500 zł a 7000 zł – różnice w cenach będą wynikały głównie ze sposobu montażu jednostki oraz jej mocy chłodzenia i grzania.

Są oczywiście dostępne na rynku dużo droższe modele, charakteryzujące się większą mocą – nie są one jednak niezbędne do zastosowań w domach jednorodzinnych.

Klimatyzacja do mieszkania – split czy multisplit?

Gdy chcemy zamontować w domu klimatyzację w kilku pomieszczeniach, może się okazać, że system klimatyzacji typu multisplit może być bardziej opłacalny. Multisplit daje możliwość skonfigurowania kilku klimatyzatorów w jedną sieć z jednym urządzeniem centralnym – sterującym, dzięki czemu w całym budynku możemy zaprogramować tę samą temperaturę powietrza.

Montaż klimatyzacji – cena usługi

Koszt montażu klimatyzacji uzależniony jest od stopnia przygotowania instalacji elektrycznej zastanej przez firmę wykonującą montaż – jeśli jednostkę zewnętrzną systemu klimatyzacji można podłączyć np. do instalacji znajdującej się w odległości około 10 metrów, cena montażu klimatyzacji nie powinna przekroczyć około 3000 – 3500 zł. Wszystko też zależy od sposobu poprowadzenia przewodów od klimatyzatora – okablowanie zamknięte w plastikowych osłonach będzie tańsze oraz szybsze do wykonania dla fachowców, niż robienie bruzd na kable w ścianach i wygładzanie ścian w tych miejscach.

Ile kosztuje eksploatacja oraz serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja podczas swojej pracy pobiera energię elektryczną – a więc koszt eksploatacji urządzenia to również część rachunku za prąd. Przy kilkugodzinnym użyciu klimatyzatora w ciągu dnia, koszt użytkowania klimatyzacji powinien oscylować w okolicy 130 zł miesięcznie. 

Oprócz tego, trzeba pamiętać również o okresowym serwisie klimatyzacji, który zwykle kosztuje w granicach 200 zł rocznie – jest to koszt zalecanego przez producenta serwisu klimatyzatora, który obejmuje wymianę odczynników, czyszczenie urządzenia, ponowne napełnienie oraz sprawdzenie szczelności.