Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące energię cieplną z otoczenia (powietrza, gruntu, wody) do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Jako, że proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła musi być wymuszony. Służy temu energia mechaniczna lub cieplna dostarczana z zewnątrz.
Jaka jest sprawność pomp ciepła w naszych warunkach klimatycznych? Czy warto w nie inwestować? – właściciele nieruchomości mieszkalnych coraz częściej zadają sobie te pytania, mając nadzieję, że pompy ciepła umożliwią uzyskanie komfortu termicznego, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania pomieszczeń i/lub ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła pierwszych generacji odznaczały się wysoką skutecznością i wydajnością, która drastycznie spadała wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego też były powszechnie wykorzystywane w instalacjach hybrydowych, w których wspomagały główne źródło ciepła ograniczając nieco koszty ogrzania nieruchomości. Dostępne obecnie na rynku urządzenia nowej generacji charakteryzują się wysoką skutecznością oraz efektywnością pracy nawet przy bardzo niskich temperaturach – pompy ciepła Ecodan Generacja D gwarantują zwiększony zakres pracy grzania nawet w temperaturach do -200C. W praktyce oznacza to wysoką skuteczność urządzeń także w sezonie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe.
Pompa ciepła: Korzyści
Podstawową korzyścią płynącą z instalacji pompy ciepła są oszczędności. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu pomieszczeń i podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, ale również na chłodzeniu pomieszczeń w sezonie letnim. Dodatkowo pompy ciepła mogą być zasilane energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu cały system działa praktycznie bezkosztowo i nie generuje żadnych zanieczyszczeń.