Dlaczego regularna konserwacja pompy ciepła jest ważna?

Dlaczego regularna konserwacja pompy ciepła jest ważna?

Pompy ciepła stanowią aktualnie najbardziej ekologiczną formę pozyskiwania ciepła dla ogrzewania powierzchni budynku i wody użytkowej. Takie rozwiązanie stało się bardzo popularne nie tylko wśród osób, stawiających nowe domy. Właściciele starszych budynków również coraz częściej stawiają na ekologię i decydują się na montaż pompy ciepła na swojej posesji. I o ile jest to bardzo korzystna opcja, trzeba pamiętać o tym, że pompa ciepła to urządzenie, które wymaga systematycznej konserwacji. Dlaczego jest to takie ważne i na czym polega serwis pompy ciepła?

Przegląd pompy ciepła – na czym polega?

Przegląd pompy ciepła powinien być wykonywany przez profesjonalistów, którzy nie tylko wiedzą, jak się do tego zabrać, ale też mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia, które pozwalają im zrobić to sprawnie i z najwyższą dokładnością. Podczas serwisu pompy ciepła należy sprawdzić stan filtrów i w razie potrzeby je wyczyścić lub wymienić. Przegląd obejmuje również kontrolę szczelności i funkcjonowania czynnika chłodniczego i ciśnienia dolnego oraz górnego źródła instalacji. Serwisanci powinni sprawdzić również zawory bezpieczeństwa i sterowniki pompy ciepła. Bardzo ważna jest kontrola układu elektrycznego, czyli wszelkich przyłączy i czujników. Serwisanci zapoznają się oczywiście z  rejestrem błędów i w razie potrzeby wprowadzą poprawki i dokonają niezbędnych prac serwisowych, które zapewnią pompie możliwość funkcjonalnej pracy przez kolejne miesiące.

Dlaczego regularne przeglądy pompy ciepła są ważne?

Pompy ciepła to urządzenia praktycznie samoobsługiwalne i bezproblemowe. Co nie oznacza, że można je pozostawić samym sobie, bez przeglądów i regularnych prac konserwacyjnych. Pompa ciepła jest narzędziem złożonym z wielu komponentów, które z czasem mogą się zwyczajnie zużywać. Regularne przeglądy pozwalają z odpowiednim wyprzedzeniem zauważyć, która część pompy zaczyna się psuć i wymienić ją lub naprawić, zanim urządzenie przestanie działać prawidłowo. Systematyczne przeglądy są więc bardzo ważne, aby zapobiec nieprzewidzianym awariom i przestojom w działaniu pompy. Co więcej, serwisanci przy każdym przeglądzie sprawdzają także wydajność pompy ciepła, dzięki czemu użytkownicy mogą być spokojni o to, że rachunki za energię gwałtownie im nie wzrosną.

Jak często wykonywać serwis pompy ciepła?

Częstotliwość wykonywania przeglądów pompy ciepła zależy od różnych czynników, takich jak zalecenia producenta, warunki środowiskowe czy rodzaj pompy ciepła. Według zaleceń ogólnych powinno się wykonać serwis pompy przynajmniej raz w roku. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w obszarach o ekstremalnych warunkach pogodowych, zaleca się sezonowe przeglądy, czyli przed sezonem grzewczym i chłodniczym. To pozwala przygotować pompę ciepła do intensywnego okresu pracy, identyfikując ewentualne problemy na wczesnym etapie. Warto zamówić usługi serwisowe także w każdym przypadku, gdy pojawią się zaburzenia w pracy pompy. Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących konserwacji może skutkować utratą gwarancji producenta.