Co warto wiedzieć przed montażem fotowoltaiki?

Co warto wiedzieć przed montażem fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców oraz osób fizycznych, stawiających na nowoczesne technologie. Fotowoltaika wiąże się z obietnicą sporych oszczędności na energii elektrycznej, dlatego nikogo nie dziwi zwiększone zainteresowanie branżą OZE. Zanim zdecydujesz się na zakup i montaż fotowoltaiki, sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Ocena wydajności słonecznej regionu

Panele fotowoltaiczne aktualnie można zamontować praktycznie w dowolnej lokalizacji. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć, czy taka inwestycja na pewno się opłaci, możesz dokonać analizy wydajności słonecznej regionu, czyli oceny, jaką ilość energii możesz zyskać w swoim miejscu zamieszkania, korzystając z paneli pv. Współczynniki nasłonecznienia mogą różnić się w zależności od lokalizacji geograficznej, nachylenia dachu i otaczającej roślinności. Dokładne rozpoznanie lokalizacji jest kluczowe dla ustalenia określonej mocy instalacji oraz dopasowania odpowiednich podzespołów, które zapewnią najwyższą wydajność w danym miejscu.

Analiza zwrotów i korzyści finansowych


Większość osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę ze względów ekonomicznych. Sama instalacja nie jest tania, jednak dotacje rządowe i lokalne pozwalają uzyskać korzystne dofinansowanie, dzięki czemu montaż paneli może zwrócić się po kilku latach. Na dłuższą metę fotowoltaika przynosi spore korzyści w postaci mniejszych rachunków za prąd, a przy inwestycji w magazyny energii, można nawet całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej wytwarzając własny prąd na indywidualne potrzeby. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wielkości i mocy instalacji, warto zastanowić się nad kosztami i czasem, w jakim całość może się zwrócić i zacząć przynosić korzyści.

Ocena lokalizacji

Firma, która zajmuje się montażem fotowoltaiki, przed rozpoczęciem prac będzie chciała dokładnie zapoznać się z miejscem, w którym mają zostać założone panele. Najczęściej moduły umieszcza się na dachu w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Niestety uszkodzenia i zła jakość dachu mogą wykluczyć prosumenta z możliwości zamontowania tam paneli. Przed podjęciem decyzji o instalacji, warto więc zastanowić się, gdzie mogą stanąć panele i czy dach budynku nadaje się na takie rozwiązanie.

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, różniące się technologią i wydajnością. Monokrystaliczne, polikrystaliczne czy cienkowarstwowe – każdy typ ma swoje zalety i wady. Wybór paneli zależy m.in. od budżetu, oczekiwanego rendymentu czy estetyki. Firma zajmująca się montażem paneli powinna udzielić fachowej porady, dotyczącej tego, jakie panele najlepiej sprawdzą się w danym miejscu.

Pozwolenia i dofinansowania

Instalacje fotowoltaiczne wiążą się z dość dużymi kosztami. Dlatego jeszcze przed zamówieniem usługi montażu, warto pomyśleć o możliwościach uzyskania dofinansowania i dopełnić formalności, które ułatwią uzyskanie dotacji.