
Klimatyzatory kojarzą się przede wszystkim z chłodzeniem pomieszczeń. Najczęściej wykorzystywane są latem do uzyskania optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń, szczególnie w upalne dni. Czy klimatyzacja może jednak pełnić także inne funkcje? Jak wygląda związek urządzeń klimatyzujących z poprawą jakości powietrza? Zobaczmy.
Jak działają klimatyzatory?
Typowy system klimatyzacyjny zasysa powietrze z pomieszczenia, przepuszcza je przez układ filtrów, schładza (lub ogrzewa – w przypadku funkcji grzania), a następnie wypuszcza z powrotem do wnętrza. Zamontowane w urządzeniach filtry wykazują zdolność do zatrzymywania niektórych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pyłki, dzięki czemu mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza we wnętrzu, w którym działają.
Jakie są korzyści użytkowania klimatyzacji?
Główną zaletą korzystania z klimatyzacji jest ochłodzenie pomieszczeń w trakcie upałów. Dzięki temu osoby przebywające w danym wnętrzu mogą cieszyć się komfortem termicznym, niezależnie od warunków, panujących na zewnątrz. Działanie klimatyzacji w głównej mierze wpływa więc na lepsze samopoczucie, chroniąc przed niebezpiecznym przegrzaniem organizmu w nagrzanych pomieszczeniach. Warto wiedzieć jednak, że większość nowoczesnych urządzeń wzbogacona jest w filtry powietrza, które wpływają na oczyszczanie atmosfery poprzez hamowanie drobnych zanieczyszczeń. Niektóre klimatyzatory wyposażone są nawet w specjalne filtry, zatrzymujące kurz, pyłki, sierść zwierząt, bakterie, wirusy oraz inne alergeny. Stawiając na taką opcję, można skutecznie poprawić komfort alergików i osób cierpiących na astmę.
Klimatyzacja a wilgotność powietrza
Właściwy poziom wilgotności powietrza ma znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale także zdrowia. Klimatyzatory mają zdolność do osuszania powietrza, co zapobiega rozwojowi roztoczy i pleśni. W pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności (np. łazienkach czy kuchniach) klimatyzacja może więc działać jak skuteczne narzędzie poprawy mikroklimatu.
W jaki sposób klimatyzacja wpływa na poprawę jakości powietrza?
Poprawa jakości powietrza przez klimatyzatory przebiega głównie w wyniku wykorzystania filtrów, które zatrzymują różnego rodzaju zanieczyszczenia. Takie działanie sprawia, że mniej szkodliwych cząsteczek będzie unosić się w powietrzu, co może wpłynąć na lepsze samopoczucie osób, przebywających w danym wnętrzu. Klimatyzacja może też pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń, płynących z zewnątrz, takich jak dym papierosowy czy opary chemiczne. Dzięki funkcji cyrkulacji powietrza i zamieszczonym w urządzeniu filtrom klimatyzator może przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków związanych z takimi zanieczyszczeniami.
Klimatyzator, który ma spełniać swoje funkcje, zarówno pod względem ochładzania, jak i oczyszczania powietrza, musi być odpowiednio dobrany do rodzaju i metrażu pomieszczenia. Warto postawić na firmę, oferującą profesjonalny montaż klimatyzatorów wraz z fachowym doradztwem w zakresie doboru urządzeń.