
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie działające na zasadzie transportu energii cieplnej z jednego ze źródeł naturalnych (powietrze, woda, grunt) i wykorzystywania jej do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Choć niektóre pompy ciepła działają tylko jednokierunkowo, to coraz częściej na rynku można znaleźć także pompy z funkcją chłodzenia. W przypadku takich modeli latem funkcje pompy można odwrócić. W upalne dni urządzenie odbiera ciepło z wnętrza domu i przekazuje je na zewnątrz, działając jak klimatyzator.
Warto pamiętać, że nie każda pompa ciepła ma funkcję chłodzenia, a te, które taką posiadają, mogą oferować jedną z dwóch opcji: chłodzenie aktywne lub chłodzenie pasywne.
Chłodzenie aktywne – na czym polega?
Chłodzenie aktywne w pompie ciepła działa bardzo podobnie do klasycznej klimatyzacji. W trybie chłodzenia urządzenie odwraca obieg czynnika chłodniczego. Ciepło z wnętrza budynku jest odbierane przez instalację wewnętrzną (np. ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory), po czym czynnik chłodniczy transportuje je do jednostki zewnętrznej, gdzie jest odprowadzane do otoczenia.
Ten tryb jest bardziej energochłonny, ale jednocześnie zapewnia szybkie i skuteczne obniżenie temperatury w domu. Jest szczególnie polecany w przypadku bardzo ciepłych pomieszczeń, gdzie pasywne chłodzenie mogłoby nie wystarczyć.
Chłodzenie pasywne – ekologiczne, ale mniej skuteczne
Chłodzenie pasywne to znacznie bardziej energooszczędna metoda, ale wymaga zastosowania gruntowej pompy ciepła. W tym przypadku nie pracuje sprężarka, a chłodzenie odbywa się dzięki naturalnej różnicy temperatur pomiędzy chłodnym gruntem a cieplejszym wnętrzem domu. Ciepło jest przekazywane z pomieszczeń do gruntu przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.
Choć ten sposób nie zapewni tak intensywnego chłodzenia, jak metoda aktywna, świetnie sprawdza się w domach o dobrej izolacji termicznej.
Wydajność chłodzenia pompą ciepła
Wydajność chłodzenia przy pomocy pompy ciepła jest uzależniona od temperatury zasilania, którą system chłodniczy może osiągnąć. Najniższa temperatura zasilania, pod którą projektuje się nowoczesne budynki, wynosi 7 stopni Celsjusza, jednak w zależności od projektanta, może to być 14 stopni lub 18. Z tego względu chłodzenie pompą ciepła najlepiej przewidzieć jeszcze na etapie budowy domu. W innym przypadku kluczowe jest dostosowanie temperatury produktu chłodniczego do odpowiedniego typu odbiornika (np. ogrzewania podłogowego).
Pompy ciepła to przydatne narzędzie grzewcze, które może też oferować funkcje chłodzenia. Dzięki temu można się cieszyć optymalną temperaturą wnętrza także latem bez kupowania dodatkowych urządzeń klimatyzujących.