
Klimatyzacja to coraz częściej wykorzystywane urządzenie w domach i mieszkaniach. Jest to najlepsza opcja na schłodzenie wnętrza w upalne dni. Wiele osób jednak ogranicza używanie klimatyzacji, bojąc się, że doprowadzi do przesuszenia powietrza. Czy tak faktycznie może się zdarzyć? Zobaczmy, jak klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza.
Dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu jest ważna?
Problem suchego powietrza we wnętrzach pojawia się najczęściej w odniesieniu do sezonu grzewczego, kiedy to często włączane są kaloryfery, a okna otwierane sporadycznie. Coraz częściej słyszy się także o wpływie jakości powietrza na nasze zdrowie oraz o tym, że wilgotność powietrza na stosownym poziomie może przynieść duże korzyści dla naszego samopoczucia.
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić 40-60%. Zarówno wtedy, kiedy we wnętrzu jest zbyt sucho, jak i zbyt wilgotno, warunki nie są sprzyjające dla pracy, snu czy ogólnego funkcjonowania. Niekorzystny mikroklimat sprzyja też rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych i bywa uciążliwy dla alergików oraz osób cierpiących na astmę. Ze względu na to, że powszechnie wiadomo, iż urządzenia grzewcze wpływają na obniżenie wilgotności powietrza, użytkownicy klimatyzacji zastanawiają się, czy w przypadku maszyn chłodniczych jest tak samo.
Jak klimatyzacja wpływa na mikroklimat w mieszkaniu?
Według wiedzy ogólnej, długie działanie klimatyzacji może doprowadzić do spadku wilgotności powietrza. Wynika to przede wszystkim z zasady działania urządzenia. Podstawową funkcją systemu klimatyzacyjnego jest schładzanie powietrza w pomieszczeniach. Jednak w trakcie tego procesu zachodzi również kondensacja pary wodnej, czyli skraplanie się wilgoci zawartej w powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ zimne powierzchnie (np. parownik w klimatyzatorze) powodują, że para wodna zawarta w ciepłym powietrzu wytrąca się i spływa do zbiornika skroplin lub jest odprowadzana na zewnątrz.
Warto jednak pamiętać, że klimatyzacji używa się przede wszystkim w upalne dni, kiedy naturalna wilgotność powietrza jest wysoka. W takiej sytuacji, urządzenie, poprzez osuszenie powietrza, może doprowadzić atmosferę do bezpiecznego poziomu. Krótko mówiąc, w takie dni klimatyzator może wręcz sprzyjać poprawie samopoczucia, obniżając ryzyko problemów, związanych ze zbyt dużą wilgotnością panującą we wnętrzu.
Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza przy korzystaniu z klimatyzacji?
Nowoczesna klimatyzacja zapewnia wiele korzyści w upalne dni, jednak dbając o zdrowie, warto też zadbać o to, aby w pomieszczeniach zawsze panowała odpowiednia wilgotność. Można to zrobić poprzez:
- stosowanie nawilżaczy powietrza – szczególnie tych z funkcją automatycznej regulacji poziomu wilgoci;
- regularne wietrzenie mieszkania – najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych;
- zainstalowanie klimatyzatora z funkcją kontroli wilgotności (humidifier) – nowoczesne modele potrafią nie tylko chłodzić, ale też utrzymywać odpowiedni mikroklimat;
- zielone rośliny doniczkowe – to naturalne źródło wilgoci i oczyszczania powietrza.